Augusztus 20-án nyílik meg az újjászületett Szent István-terem és az a különleges kiállítás, amely a Budavári Palota déli összekötő szárnyának első emeletén vezet az újraalkotott történelmi emlékhelyre. A Szent István-terem – A Budavári Palota csodája című tárlat különlegességei közé tartozik Aba-Novák Vilmos a koronát Szűz Máriának felajánló Szent Istvánt megjelenítő festménye, amely kiállításon mostanáig nem volt látható, valamint első királyunk 1635-ben Rómában készült nagy hermája, amelynek talapzatát a korszak legnagyobb szobrásza, Giovanni Lorenzo Bernini készítette. A filozófus és esztéta Gulyás Gábor kurátor által megálmodott tárlat olyan kreatív megoldásokkal és modern eszközökkel is bemutatja Szent István örökségét, mint a király alakját megjelenítő mozgó és beszélő hologram. E kiállításon – melynek része Havadtőy Sámuel az Intelmeket megidéző kortárs művészeti installációja is – át vezet az út a teljes történeti hűséggel rekonstruált Szent István-terembe.
Az Ybl Miklós, majd Hauszmann Alajos tervei alapján átépített és bővített Budavári Palota a 20. század elejére kívülről és belülről egyaránt Európa egyik legrangosabb királyi rezidenciájává vált. Hauszmann Alajos a Szent István-terem berendezésének ügyét is a szívén viselte, így az a magyar iparművészet csúcsteljesítménye lett. A különlegesen szép faburkolatok Thék Endre alkotásai, a monumentális pirogránit kandalló Zsolnay Vilmos gyárában készült, s többek között Strobl Alajos és Jungfer Gyula is dolgozott a berendezésen. A kor legkiválóbb magyar mesterei által megalkotott terem megsemmisült az idők során, a Nemzeti Hauszmann-programnak köszönhetően viszont most korhű módon születhetett újjá. A díszítést és a bútorzatot az eredeti anyagok felhasználásával a lehető legpontosabban alkották újra az eredeti, hauszmanni elképzelés alapján országszerte mintegy húsz műhelyben. A terem és a tárlat augusztus 20-ától 31-éig ingyenesen látogatható.
Az április 11-i évfordulón versvillamosra szállhatunk Budapesten, Orfűn verspark nyílik, bemutatják a Reménytelenül című játékfilmet és Márai Sándorról is sokfelé megemlékeznek.
Berend Nóra, a cambridge-i egyetem kutatója szakmailag nehezen védhető kijelentéseket tett Szent Istvánról és a magyar történelemről. Történésszel eredtünk a megfejtések nyomába.
„Az egész hídon demonstrálhatunk: a gyalogosok kizárólag a járdán, az autósok az úttesten, úgy, hogy közben szépen közlekedik és továbbhalad mindenki” – írja Dézsy Zoltán dokumentumfilm-rendező a Facebookon.
p
5
0
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!